800 մլրդ դրամ․ նոր ռեկորդային ցուցանիշ
• Ամունդի-Ակբա կենսաթոշակային ֆոնդերը Հայաստանի կուտակային կենսաթոշակային համակարգում գրանցել են նոր ռեկորդային ցուցանիշ։
• Ֆոնդերի զուտ ակտիվները գերազանցել են 800 մլրդ ՀՀ դրամը և կազմել մոտ 827.5 միլիարդ ՀՀ դրամ*։
• Ֆոնդերի ստեղծման պահից կառավարման շնորհիվ ապահոված եկամուտը կազմել է ավելի քան 222․7 մլրդ ՀՀ դրամը կամ 26.9%*:
• Ամունդի-Ակբայի կողմից կառավարվող հավասարակշռված, պահպանողական և կայուն եկամտային կենսաթոշակային ֆոնդերին միացած մասնակիցների քանակը 574,177 է, համակարգի՝ ավելի քան 55%-ը:
Այս ձեռքբերումը վերահաստատում է Ամունդի-Ակբայի՝ որպես վստահելի և փորձառու գործընկերոջ դիրքը։ Հավատարիմ մնալով իր առաքելությանը՝ Ընկերությունը, ռիսկի ընդունելի մակարդակում, հետևողականորեն իրագործում է ներդրումային ռազմավարությունը՝ միտված կայուն և երկարաժամկետ արդյունավետությանը։
Ֆոնդերի ներդրումները
Ֆոնդերը դիվերսիֆիկացված են տարբեր ներդրումային ակտիվներում և տարբեր տարածաշրջաններում, որոնք ներառում են ինչպես անուղղակի, այնպես էլ ուղղակի ներդրումներ։
Մայիսի վերջի դրությամբ ֆոնդերի 64․6%-ը (534.4 մլրդ) ներդրված է Հայաստանում, մասնավորապես՝ ՀՀ պետական պարտատոմսերում, բաժնետոմսերում, բանկային ավանդներում, կորպորատիվ պարտատոմսերում, մասնավոր բաժնեմասնակցային ֆոնդում և դրամական շուկայի գործիքներում։
Արտասահմանյան ներդրումները կատարվում են տարբեր տարածաշրջանային շուկաներում, այդ թվում՝ Հյուսիսային Ամերիկա, Եվրագոտի, ԵՄ առանց Եվրագոտու, Զարգացող երկրներ, ասիական երկրներ և այլն։ Ընդհանուր առմամբ ֆոնդերի 35.4%-ը կազմում են արտասահմանյան ներդրումները, որոնք հիմնականում ներառում են արտասահմանյան բաժնետոմսերը և բաժնային ֆոնդերը (26.9%), պարտատոմսերը և պարտքային ֆոնդերը (6.9%)։
Ծանոթացեք Ամունդի-Ակբայի կողմից կառավարվող կենսաթոշակային ֆոնդերի ներդրումների և եկամտաբերության վերաբերյալ 2026թ․1-ին եռամսյակի ցուցանիշներին։

• The net assets of the funds have exceeded AMD 800 billion reaching approximately AMD 827.5 billion*.
• Since the inception of the funds, the income generated through management has amounted to more than AMD 222.7 billion, or 26.9%*.
• The number of participants who have joined the Balanced, Conservative, and Fixed Income pension funds managed by Amundi-Acba is 574,177 representing more than 55% of the system.
This achievement reaffirms Amundi-Acba’s position as a trusted and expert partner. Remaining true to its mission, the Company consistently implements its investment strategy at an acceptable level of risk, aimed at sustainable and long-term performance.
Fund investments
The funds are diversified across various asset classes and regions, including both indirect and direct investments.
As of the end of May, 64.6% of the funds (AMD 534.4 billion) are invested in Armenia, particularly in Armenian government bonds, equities, bank deposits, corporate bonds, a private equity fund, and money market instruments.
Foreign investments are made across various regional markets, including North America, the Eurozone, the EU excluding the Eurozone, emerging markets, Asian countries, and others. Overall, 35.4% of the funds consist of foreign investments, which mainly include foreign equities and equity funds (26.9%), bonds and debt funds (6.9%).
You can learn more about the 2026 Q1 investment and performance indicators of the pension funds managed by Amundi-Acba․