Հեռ․ (+374 10) 51 12 11 Գլխամաս և մասնաճյուղեր
Հեռ. (+374 12) 22 22 22 Գլխամաս և մասնաճյուղեր
Հեռ․ (+374 10) 59 20 20 Գլխամաս և մասնաճյուղեր
Հաշվի օպերատորը միջնորդ կազմակերպություն է մասնակիցների ռեեստրավարի՝ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի, և կուտակային կենսաթոշակաին համակարգին միացած մասնակիցների միջև։
Կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարչին փոխելը անվճար է տարեկան մեկ անգամ: Տարվա ընթացքում հետագա փոփոխությունների դեպքում գանձվում է մարման վճար (1%): Մանրամասները ներկայացված են ֆոնդի կանոններում:
Ի՞նչու է համակարգն ընտրում Ձեր կենսաթոշակային ֆոնդը
Կուտակային հատկացումներն առաջին անգամ ստանալուց հետո Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան համակարգին նոր միացած անձի համար բացում է կենսաթոշակային հաշիվ։ 30 օրվա ընթացքում մասնակցի կողմից կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրություն չկատարելու դեպքում կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրությունը կատարվում է ծրագրային մոդուլի միջոցով` սահմանված ժամկետին հաջորդող աշխատանքային օրը:
Այդուհանդերձ, ցանկացած ժամանակ մասնակիցը կարող է ընտրել իր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդը, ընդորում մասնակիցը կարող է կուտակել կենսաթոշակային տարբեր ֆոնդերում՝ նոր հատկացումներն ուղղելով վերջին ընտրած ֆոնդին:
Ինչպե՞ս է հաշվարկվելու կուտակային կենսաթոշակի ամսական չափը
Համաձայն կուտակային կենսաթոշակների մասին ՀՀ օրենքի՝ կուտակային կենսաթոշակների ամսական չափը որոշվում է մասնակցի կենսաթոշակային հաշվում առկա կենսաթոշակային միջոցների և կուտակային կենսաթոշակների ստացման ժամանակահատվածի հիման վրա:
Կուտակային կենսաթոշակների ստացման ժամանակահատվածը որոշվում է կյանքի միջին տևողությունից (ներկա պահին 76 տարեկան) հանելով կենսաթոշակային տարիքը (63 տարեկան) վերածած ամիսների․
օրինակ՝ մասնակիցը կենսաթոշակի անցնելու պահին իր կենսաթոշակային հաշվում կուտակել է 20 մլն դրամ , կուտակային կենսաթոշակի հաշվարկման ժամանակահատվածը հավասար է (76-63)*12 = 156 ամիս , որտեղ 76-ը կյանքի միջին տևողությունն է, 63-ը կենսաթոշակի անցման տարիքն է, իսկ 12-ը տարվա ամիսների թիվն է։ Մասնակցի ամսական կենսաթոշակի չափը ստացվում է 20000000/156= 128205 ՀՀ դրամ։
Ինչպե՞ս են վճարվելու կուտակային կենսաթոշակները
Կախված մասնակցի կենսաթոշակային հաշվում առկա կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդի (ֆոնդերի) փայերի ընդհանուր հաշվարկային արժեքից, մասնակիցն իր կուտակային կենսաթոշակը կարող է ստանալ հետևյալ եղանակներով.
1) եթե մասնակցի միջոցները, Կուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքով սահմանված կարգով, հավասարաչափ ամսական վճարների վերածելու դեպքում ամսական գումարը փոքր է հիմնական կենսաթոշակի 75 տոկոսից կամ հավասար է դրան, ապա մասնակիցն իրավունք ունի կուտակային կենսաթոշակը ստանալու անուիտետի կամ ծրագրային վճարների կամ միանվագ վճարի տեսքով,
2) եթե մասնակցի միջոցները հավասարաչափ ամսական վճարների վերածելու դեպքում ամսական գումարը մեծ է հիմնական կենսաթոշակի 75 տոկոսից, բայց փոքր այդ կենսաթոշակի հնգապատիկից կամ հավասար դրան, ապա մասնակիցը պարտավոր է իր պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդի փայերի մարման արդյունքում ստացված գումարի չափով կնքել անուիտետի պայմանագիր,
3) եթե մասնակցի միջոցներն օրենքով սահմանված կարգով հավասարաչափ ամսական վճարների վերածելու դեպքում ամսական գումարը գերազանցում է հիմնական կենսաթոշակի հնգապատիկը, ապա մասնակիցը պարտավոր է իր պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդի փայերի մի մասի մարման արդյունքում ստացված միջոցների հաշվին կնքել անուիտետի պայմանագիր այն գումարի չափով, որը հավասարաչափ ամսական վճարների վերածելու դեպքում ամսական գումարը կկազմի հիմնական կենսաթոշակի հնգապատիկը, իսկ մնացած մասը մասնակիցն իրավունք ունի ստանալու անուիտետի կամ ծրագրային վճարների կամ միանվագ վճարի ձևով: Անուիտետային պայմանագրերը պարտադիր են ցմահ կենսաթոշակ ապահովելու համար։
Հաշվարկման կարգին ծանոթացեք մյուս հարցի միջոցով։
Հնարավո՞ր է կուտակել մեկից ավելի ֆոնդերում
Մասնակիցն իրավունք ունի ընտրելու մեկ կենսաթոշակային ֆոնդ: Նույն ժամանակահատվածում մասնակցի համար (օգտին) կատարվող կուտակային հատկացումը չի կարող ուղղվել միաժամանակ մեկից ավելի կենսաթոշակային ֆոնդերի: Սակայն, տարբեր ֆոնդերում կուտակելու համար, շահառուն ազատ է ընտրելու նոր ֆոնդ՝ մինչ այդ ձեռք բերած փայերը թողնելով նախորդ ֆոնդում։
Ֆոնդի կառավարչին մասնակիցը կարող է անվճար փոխել տարեկան միայն մեկ անգամ։
Հնարավո՞ր է ժամանակից շուտ ձեռք բերել կուտակային կենսաթոշակի իրավունք
Եթե լրացել է մասնակցի 55 տարին, և նրա կենսաթոշակային հաշվում առկա կենսաթոշակային ֆոնդի փայերի ընդհանուր հաշվարկային արժեքը հավասարաչափ ամսական (252 ամիս) վճարների վերածելու դեպքում ամսական գումարը գերազանցում է հիմնական կենսաթոշակի հնգապատիկը, ապա մասնակիցը պետք է իր կենսաթոշակային ֆոնդի փայերի մի մասի մարման արդյունքում ստացված միջոցների հաշվին կնքի անուիտետի պայմանագիր, որը վերջինիս համար կապահովի ցմահ կենսաթոշակի իրավունք։ Միջոցների մնացած մասը մասնակիցն իրավունք ունի ստանալու անուիտետի, ծրագրային վճարների կամ միանվագ վճարի ձևով: