2026 թվականի 1-ին եռամսյակ՝ ամփոփ
Տարին սկսվեց կառուցողական ֆոնով և հուսալի տնտեսական տվյալներով, որոնք նպաստեցին ռիսկային ակտիվների աճին` ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում գրանցելով հիմնական ֆոնդային ինդեքսների նոր առավելագույններ: Սակայն մարտին Մերձավոր Արևելքում լարվածության սրումը հանգեցրեց գլոբալ շուկաների կողմից աշխարհաքաղաքական ռիսկերի կտրուկ վերագնահատման։ Տարեսկզբի դրական միտումներն արագորեն չեզոքացվեցին՝ հանգեցնելով նավթի և գազի գների կտրուկ աճի, գնաճային սպասումների վերակենդանացման, ինչի հետևանքով ֆինանսական շուկաներում սկսվեց ներդրումային տարբեր ակտիվների զանգվածային վաճառք։
Մարտը բարդ շրջան էր շուկաների համար. ճնշման տակ հայտնվեցին ինչպես բաժնետոմսերը, այնպես էլ պետական պարտատոմսերը, մինչդեռ ապրանքային շուկաները հանդես եկան որպես ակնհայտ հաղթող։
Այս աշխարհաքաղաքական պայմաններում տնտեսական ցնցման ազդեցությունն են կրել նաև կենսաթոշակային ֆոնդերը։
Հավասարակշռված (AMBAL) և Պահպանողական (AMCON) ֆոնդերը 2026թ․ առաջին եռամսյակի համար գրանցել են բացասական եկամտաբերություն, համապատասխանաբար՝ -0.69% և -0.28%: Կայուն եկամտային (AMFIX) ֆոնդը պահպանել է իր դրական եկամտաբերությունը և եռամսյակի վերջի դրությամբ կազմել է 1.04%:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում ֆոնդերի կատարողականի դրական հիմնական աղբյուրը եղել են տեղական ներդրումները, մասնավորապես՝ ՀՀ պետական պարտատոմսերը, որոնց հաջորդել են ավանդներն ու ՀՀ կորպորատիվ պարտատոմսերը։
Աշխարհաքաղաքական վերջին ցնցումների հետևանքով արտասահմանյան ակտիվների արդյունավետությունը ամենացածրն էր զարգացած շուկաների բաժնետոմսերի շուկայի հատվածներում, որտեղ ամենամեծ բացասական արդյունքը գրանցվել է եվրոպական և հյուսիսամերիկյան բաժնետոմսերում:
Հավասարակշռված (AMBAL), Պահպանողական (AMCON) և Կայուն եկամտային (AMFIX) ֆոնդերի զուտ ակտիվների հանրագումարը 2026թ. մարտի վերջի դրությամբ կազմել է ավելի քան 777 մլրդ դրամ, որից շուրջ 194 մլրդ  դրամը` ակտիվների 25%-ը ձևավորվել է  ֆոնդերի ստեղծման պահից ներդրումների արդյունքում։
Ամունդի-Ակբա կենսաթոշակային ֆոնդերի ստեղծման պահից միջին տարեկան եկամտաբերությունը հաշվետու եռամսյակում կազմել է 7.3% - 8%՝ կախված ֆոնդի տեսակից*։

The year began on a relatively constructive note, with resilient economic data helping risk assets push higher and major equity indices in the U.S. and Europe reaching new record highs. However, in March, escalating tensions in the Middle East led global markets to sharply reprice geopolitical and policy risks. That early positive momentum was quickly undone, driving a sharp rally in oil and gas prices, reigniting inflation fears and triggering a broad cross-asset sell-off across financial markets.
March was a challenging month for markets. Both equities and government bonds came under pressure, while commodity markets stood out as the clear winner.
In this geopolitical environment, pension funds were also affected by the economic shock.
For the first quarter of 2026, the Balanced (AMBAL) and Conservative (AMCON) funds recorded negative returns of -0.69% and -0.28%, respectively. The Fixed Income (AMFIX) fund maintained positive performance, closing the quarter with a return of 1.04%.
Local fixed income remained the main source of positive performance, particularly Armenian government bonds, followed by deposits and Armenian corporate bonds.
Amid the latest geopolitical shocks, foreign pocket efficiency was weakest in the major developed-market equity sleeves, with Europe and North America equities generating the largest negative contributions and the most adverse implied returns.
The AUM of Balanced (AMBAL), Conservative (AMCON) and Fixed Income (AMFIX) funds amounted more than 777 billion AMD as of March 31, 2026, about 194 billion AMD of which, about 25%, was generated from the income.
Since inception, the average annual return of the Amundi-Acba pension funds for the reported quarter ranged from 7.3% to 8.0%, depending on the fund type*.