Միսաք Մանուշյանի հիշատակին նվիրված պատկերապատումը հայաֆիկացվել է
«Միսաքը, Մելինեն և Մանուշյան խմբավորումը․ Կարմիր պաստառի մահապարտները» պատկերապատ գիրքը ներկայացվեց հայ ընթերցողին
Հոկտեմբերի 21-ին, ՌեԱ անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման 17-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում, տեղի է ունեցել մեր աջակցությամբ թարգմանված «Միսաքը, Մելինեն և Մանուշյան խմբավորումը․ Կարմիր պաստառի մահապարտները» պատկերապատ գրքի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսը։
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում մենք համաֆինանսավորել ենք այս կարևոր գրքի հայերեն թարգմանությունը՝ փոխանցելու հայ ընթերցողին այն արժեքները, որոնք կրել է Ֆրանսիայի հերոս հայազգի Միսաք Մանուշյանը։
Որպես հայ-ֆրանսիական ընկերություն՝ մեր հանձնառության մի մասն է նպաստել երկու երկրների համագործակցության ամրապնդմանը նաև մշակութային ժառանգության պահպանման միջոցով։ Սա արդեն երկրորդ ֆրանս-հայկական մշակութային կամուրջն է, որը կառուցում ենք՝ նախկինում հայաֆիկացնելով Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործական ողջ ժառանգությունը։ Այս հանձնառությունները խորհրդանշում են մեր երկու ժողովուրդների միջև ձևավորված ընդհանուր արժեքները և այն մեծագույն ներդրումը, որն ունեցել են հայերը Ֆրանսիայի պատմության մեջ և մշակութային կյանքում։
Գրքի շնորհանդեսի ընթացքում ելույթ ունեցավ Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրեն Ժան Մազեջյանը՝ ընդգծելով այսպիսի նախաձեռնությունների կարևորությունը կրթության և մշակույթի զարգացման համատեքստում։ Նա վերհիշեց․«Ֆրանսիայի Պանթեոնում հանգչած Միսաք և Մելինե Մանուշյանների հուշարձանների վերևում գրություն կա․ «Հայրենիքը երախտապարտ է իր նշանավոր մարդկանց»։ Շատ խորհրդանշական է, որ նրանց աճյուններն ամփոփվել են  այդ կարևոր վայրում, որով  վերահաստատվում է Ֆրանսիայի երախտագիտությունը՝ հանուն հայրենիքի և միասնական նպատակի նրանց կրած զոհողությանը»։
Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարը և փոխնախարարը, Բելգիայի Արտակարգ և լիազոր դեսպանը, Ֆրանսիայի դեսպանատան մշակույթի գծով կցորդը և այլ պատվիրակներ։
«Միսաքը, Մելինեն և Մանուշյան խմբավորումը» պատկերապատ գիրքը հեղինակել է Ժան-Դավիդ Մորվանը և նկարել Թոմաս Չերքեզյանը, որը պատմում է Կարմիր պաստառի մահապարտների՝ հայազգի Միսաք Մանուշյանի և նրա ընկերների ողբերգական ու հերոսական պատմությունը։ Այն ոչ միայն պատերազմի և դիմադրության մասին է, այլև մարդկային արժանապատվության, ազատության, հավատարմության և, ընդհանրապես, մարդկային արժեքների պահպանման և ժառանգության մասին։
Միսաք Մանուշյանի մասին
Միսաք Մանուշյանը ծնվել է 1906 թվականին պատմական Հայաստանում՝ հայկական ընտանիքում։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին եղել է ֆրանսիական հակաֆաշիստական դիմադրության առաջնորդներից մեկը, որին մասնակցում էր նաև իր կինը՝ Մելինեն։
2024 թվականին փետրվարի 21-ին՝ Միսաք Մանուշյանի և նրա խմբի անդամների մահապատժի 80-ամյակի օրը, նրա և կնոջ՝ Մելինեի աճյունները տեղափոխվել են Փարիզի Պանթեոն՝ ի պատիվ բոլոր օտարերկրացիների և ներգաղթյալների, ովքեր միացել են Դիմադրությանը հանուն Ֆրանսիայի ազատության։
Մանուշյանը եղել է նաև բանաստեղծ և ստեղծագործել է տարբեր թեմաներով, այդ թվում՝ հայրենիքի հանդեպ սիրո մասին, բռնության, ազատության և պայքարի մասին։
«Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ․–ին: Ընկերությունը կառավարում է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային երեք ֆոնդ՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով շուրջ 694 մլրդ ՀՀ դրամ ակտիվ։
Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է՝ 2025թ․հունիսի 30-ի դրությամբ ավելի քան 2.2 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով, և Ակբա բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից է, ունի 66 մասնաճյուղ։

The Comics Book dedicated to the memory of Missak Manouchian has been translated into Armenian
The graphic novel “Missak, Meline and the Manouchian Group: The Executed of the Red Poster” was presented to Armenian readers
On October 21, within the framework of the 17th ReAnimania International Animation Film & Comics Art Festival, the Armenian edition of the graphic novel translated with our support “Missak, Meline and the Manouchian Group” was presented.
As part of our corporate social responsibility, we co-financed the Armenian translation of this important book to convey to Armenian readers the values embodied by Missak Manouchian, the hero of France of Armenian origin.
As a French-Armenian company, part of our commitment is to contribute to strengthening cooperation between the two countries and to the preservation of cultural heritage. This is already the second French-Armenian cultural bridge we have built, having previously translated the entire literary legacy of Charles Aznavour. These commitments symbolize the shared values formed between our two peoples and the significant contribution Armenians have made to France’s history and cultural life.
During the book presentation, Jean Mazejian, CEO of Amundi-Acba, delivered a speech emphasizing the importance of such initiatives for the development of education and culture. He recalled: “At the Panthéon in France, above the monument of Missak and Meline Manouchian, there is an inscription: ‘The homeland is grateful to its distinguished people.’ It is deeply symbolic that they have been immortalized in that important place, reaffirming France's gratitude for the sacrifices they made for their homeland and for a shared purpose.”
The event was attended by the Minister and Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belgium, the Cultural Attaché of France and other delegates.
The graphic novel “Missak, Meline and the Manouchian Group” was written by Jean-David Morvan and illustrated by Thomas Tcherkezian. It tells the tragic and heroic story of "The Executed of the Red Poster" - Missak Manouchian, an Armenian by origin, and his comrades. It is not only about war and resistance, but also about human dignity, freedom, loyalty and, more broadly, the preservation and legacy of human values.
About Missak Manouchian
Missak Manouchian was born in 1906 in historical Armenia to an Armenian family. During World War II he was one of the leaders of the French anti-fascist resistance which also included his wife, Meline. On February 21, 2024, the 80th anniversary of the execution of Missak Manouchian and members of his group, the remains of him and his wife Meline were transferred to the Panthéon in Paris in honor of all foreigners and immigrants who joined the Resistance for the freedom of France. Manouchian was also a poet and wrote on various themes, including love for the homeland, violence, freedom and struggle.
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory pension funds having more about 694 billion assets under its management as of September 30th, 2025.
The company's shareholders are the French Amundi, the leading European Asset Manager with more than 2.2 trillion Euros in assets under management as of June 30, 2025 and Acba Bank, one of the largest financial institutions in Armenia, represented throughout the country with 66 branches.