Ամունդի-Ակբան 5 մլն ՀՀ դրամ կտրամադրի «Դասավանդի՛ր Հայաստանին»
«Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն և «Դասավանդի՛ր Հայաստան» կրթական հիմնադրամը ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր, որի շրջանակում Ամունդի-Ակբան Դասավանդի՛ր Հայաստանին կտրամադրի 5 մլն ՀՀ դրամ աջակցություն: Տրամադրվող միջոցները կուղղվեն ուսուցիչ-առաջնորդների մանկավարժական ու առաջնորդության հմտությունների զարգացմանը։
«Մեր սոցիալական պատասխանատվության հիմքում կրթությունն է ու մշակույթը։ Հայաստանը չունի բնական պաշարներ, բայց ունի ուղեղներ։ Կայուն զարգացման ու հզոր պետություն կառուցելու համար պետք է ունենալ լավ կրթական համակարգ, իսկ լավ կրթությունը պետք է սկսել դպրոցից։ Մեր և դասավանդիր Հյաստանի արժեքները մեկտեղվում են», - նշել է «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ Գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժան Մազեջյանը։
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ում մենք հավատացած ենք, որ պետությունը հնարավոր է շենացնել միայն կրթական հնարավորությունների ընդլայնման և համայնքային զարգացման միջոցով, որը հնարավոր է դառնում մեր հավատարիմ գործընկերների և աջակիցների շնորհիվ։ Մեծապես երախտապարտ եմ «Ամունդի-Ակբա»-ին մեզ վստահելու և մեր առաքելությանը հավատալու համար։ Մեր վստահելի գործընկերների հետ միասին մենք կարող ենք նպաստել Հայաստանի բոլոր երեխաների համար կրթական ավելի բարենպաստ հնարավորությունների ստեղծմանը։ Մենք հավատացած ենք, որ նման համագործակցություններն էլ ավելի են ամրապնդում Հայաստանի բոլոր երեխաներին գերազանց կրթությամբ ապահովելու մեր ձգտումը»,- իր խոսքում նշել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Լարիսա Հովհաննիսյանը։
Աջակցելով կրթական կազմակերպություններին՝ Ամունդի-Ակբա ընկերությունն ակտիվորեն նպաստում է Հայաստանում գիտելիքի, նորարարության և կրթական ոլորտի առաջընթացին։ Այս համագործակցությամբ ընկերությունը հայ հասարակության շրջանում ոչ միայն ամրապնդում է գիտելիք, այլև առանցքային դեր է խաղում երկրի ապագայի կերտման գործում։
«Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ․–ին: Ընկերությունը կառավարում է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային երեք ֆոնդ՝ 2024թ․ մայիսի 31-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով ավելի քան 475 մլրդ ՀՀ դրամ ակտիվ։
Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է՝ 2024թ․ մարտի 31-ի դրությամբ ավելի քան 2 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով, և Ակբա բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից է, ունի 65 մասնաճյուղ։
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը 2013 թվականին հիմնադրված հասարակական ներազդեցության ուղղվածությամբ կազմակերպություն է, որի նպատակը Հայաստանի հանրակրթական համակարգի բարելավումն է, որպեսզի այն հավասարապես հասանելի դառնա Հայաստանի բոլոր երեխաների համար։ Կազմակերպությունը ձգտում է այս առաքելության իրականացմանը՝ հավաքագրելով և վերապատրաստելով համալսարանների շրջանավարտներին և մասնագետներին, ովքեր երկու տարով գործուղղվում են մարզեր՝ դասավանդելու համայնքի դպրոցում։  Ապահովելով իր ծածկույթը Հայաստանի բոլոր մարզերում՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ն ունի ավելի քան 130 Ուսուցիչ-առաջնորդ, 30.000 աշակերտ և 340 Շրջանավարտ-դեսպան։

Amundi-Acba will donate 5 million AMD to "Teach For Armenia"
"Amundi-Acba Asset Management" CJSC and "Teach For Armenia" educational foundation signed a cooperation agreement, under which Amundi-Acba will donate 5 million AMD to support Teach For Armenia. The funds provided will be directed towards the development of pedagogical and leadership skills of Teacher-Leaders.
"Education and culture are at the core of our social responsibility. Armenia lacks natural resources, but it has brains. To achieve sustainable development and build a strong state, we need to have a good educational system and good education should start from school. Our values ​​align with the values ​​of Teach For Armenia," said Jean Mazedjian, Chief Executive Officer of "Amundi-Acba Asset Management" CJSC.
"At Teach For Armenia, we are convinced that the state can be enriched only through the expansion of educational opportunities and community development, which has become possible thanks to our loyal partners and supporters. I am very grateful to "Amundi-Acba" for trusting us and believing in our mission. Together with our reliable partners, we can contribute to creating more favorable educational opportunities for all children in Armenia. We believe that such collaborations further strengthen our commitment to providing excellent education for all children in Armenia," said Larisa Hovhannisyan, Founder and Executive Officer of "Teach For Armenia".
Amundi-Acba actively contributes to the advancement of knowledge, innovation and education in Armenia by supporting educational organizations. Through this collaboration, the company not only strengthens knowledge within Armenian society, but also plays a key role in shaping the future of the country.
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory cumulative pension funds having more than 475 billion AMD assets under management as of May 31, 2024.
The company's shareholders are the French Amundi, Europe's leading Asset Manager with nearly 2 trillion Euros in assets under management as of March 31, 2024 and Acba Bank, which is one of the largest financial institutions in Armenia, is represented throughout the country with 65 branches.
Established in 2013, Teach For Armenia is a nonprofit organization dedicated to expanding educational opportunities across Armenia. By recruiting and training recent university graduates and seasoned professionals, the organization deploys committed Teacher-Leaders to under-served rural areas for a transformative two-year teaching experience. Presently, Teach For Armenia has successfully placed over 130 Teacher-Leaders in every region, directly impacting 30,000 students. Our growing network includes 342 Alumni-Ambassadors who continue to drive change and contribute to educational equity throughout the country.