Շառլ Ազնավուրի հարյուրամյակի կապակցությամբ Ամունդի-Ակբան և Նյումեգը ներկայացրին նոր ժողովածու
Շառլ Ազնավուրի հարյուրամյա հոբելյանի կապակցությամբ Ամունդի-Ակբան և Նյումեգը ներկայացրին արձակի և պոեզիայի նոր ժողովածու։ Այս ժողովածուն ևս նվիրված է Ազնավուրի հիշատակին և նրա մշակութային ժառանգության պահպանմանը։
Հինգ տարի առաջ ձևավորվեց Ամունդի-Ակբա Նյումեգ համագործակցությունը։ Բարձր գնահատելով հարյուր տոկոս հայ, հարյուր տոկոս ֆրանսիացի, բայց և Մեծ հայի, անգնահատելի ավանդը՝ որպես հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ամրապնդման կամուրջ, Ամունդի-Ակբայում որոշում կայացվեց ստանձնել երկարաժամկետ պատասխանատվություն և աջակցել Նյումեգին՝ կյանքի կոչելու վեց տարվա նախագիծը, որի շրջանակում՝ ամեն տարի, Ազնավուրի ծննդյան և մահվան օրերին, Նյումեգը հայալեզու ընթերցողին ներկայացրեց Ազնավուրի գրական ստեղծագործություններից  կամ պոեզիայից հայերեն թարգմանված մեկ գիրք։
Ամունդի-Ակբայի աջակցությամբ Նյումեգը ձայանգրել և տեսանկարահանել է 6 երգ, որոնք հայ երաժշտասերներին են ներկայացվել հայ էստրադայի կատարողների կողմից։
«Այս տարի մենք նշում ենք մեր ընկերության գործունեության տասնամյակը, որից հինգ տարին անցկացրել ենք Նյումեգի հետ։ Մեր առաքելությունը հասարակության մի ստվար զանգվածի կենսաթոշակային ֆոնդերը կառավարելն է, սակայն մենք ունենք նաև սոցիալական պատասխանատվություն։ Որպես ֆրանս-հայկական ընկերություն և ինչ-որ տեղ մեզ համարելով հարյուր տոկոս հայ, հարյուր տոկոս ֆրանսիացի, մեզ համար ավելի քան պատասխանատու որոշում էր Նյումեգին Ազնավուրի մշակութային ժառանգությունը հայաֆիկացնելու գործում աջակցելն ու հայալեզու ընթերցողին Մեծ հայի, Դարի երգչի խոսքին և գրչին հաղորդակից դարձնելը» - հոբելյանական միջոցառման ընթացքում նշել է Ամունդի-Ակբայի մարկետինգային հաղորդակցությունների պատասխանատու Զարինե Եղիազարյանը։
«Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթի հետ մեր գործակցությունը բացառիկ է։ Ավելի քան հինգ տարի միասին աշխատել ենք՝ հայացնելու Ազնավուրի գրական ժառանգությունը։ Նախագիծը ոչ մի րոպե և ոչ մի կողմից դադար չի ունեցել։ Այսօր մեր իրականությունում և անընդհատ ֆորս մաժորների ժամանակ դժվար է գտնել որևէ այլ այսքան անխափան գործընկերություն, որը հուսով եմ դեռ երկար կշարունակվի» - կարևորել է Նյումեգի հիմնադիր Արտակ Ալեքսանյանը։
Այս նոր ժողովածուն ոչ միայն պահպանում է Շառլ Ազնավուրի մշակութային ժառանգությունը, այլև նպաստում է հայալեզու ընթերցողի շրջանում նրա գործերի տարածմանը։
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը հիմնադրվել է 2013թ: Ընկերությունը կառավարում է երեք պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդ՝ 2024թ մարտի 31-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով ավելի քան 457 մլրդ դրամ ակտիվ։
Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է՝ 2024թ մարտի 31-ի դրությամբ ավելի քան 2 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով, և Ակբա Բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից է, ունի 65 մասնաճյուղ։
Նյումեգ
Newmag ընկերությունը ստեղծվել է 2007 թվականին և ավելի քան 10 տարի ընկերությունը տպագրել է համանուն ամսագիրը։ Ամսագրին զուգահեռ 2012 թվականին գործարկվել է newmag.am կայքը, որը հասարակական–քաղաքական, գիտահանրամատչելի և մշակութային ինքնատիպ հոդվածների առցանց հարթակ է։
2018 թվականի մարտին ընկերությունը որոշեց դադարեցնել ամսագրի հրատարակումը և փոխել ուղղությունը՝ կենտրոնանալով գրահրատարակչական ոլորտի վրա։ Newmag-ը հայկական գրահրատարակչական դաշտում դիրքավորվեց, որպես հրատարակչություն, որի համար առանձնահատուկ կարևոր է ոչ գեղարվեստական, այսինքն non-fiction գրականության հրատարակումը։

On Charles Aznavour's 100th birthday Amundi-Acba and Newmag presented new collection
On the occasion of Charles Aznavour's 100th birthday, Amundi-Acba and Newmag presented a new collection of his prose and poetry. The collection is also dedicated to Aznavour’s memory and the preservation of his cultural heritage.
Five years ago, Amundi-Acba - Newmag cooperation was formed. Highly appreciating the invaluable contribution of one hundred percent Armenian, one hundred percent French, as well as the Great Armenian, who was a bridge for strengthening Armenian-French relations, Amundi-Acba decided to take a long-term responsibility and support Newmag in the implementation of the six-year project, within its framework, every year, on Aznavour's birthday and death anniversary, Newmag presented to the Armenian-speaking readers the Armenian translation of one book from Aznavour's literary works or poetry.
With the support of Amundi-Acba, Newmag recorded and videotaped 6 songs, which were presented to Armenian music enthusiasts by Armenian pop artists.
"This year we celebrate the tenth anniversary of our company; we spent five years with Newmag. Our mission is to manage the pension funds of a large part of the society, however, we also have a social responsibility. As a French-Armenian company and considering ourselves one hundred percent Armenian and one hundred percent French, it was a more than responsible decision for us to support Newmag in translating Aznavour's cultural heritage into Armenian and to introduce Armenian readers the words and writing of the great Armenian, the singer of the century" - said Zarine Yeghiazaryan, Marketing and Communications Officer of Amundi-Acba, during the event.
"Our cooperation with Amundi-Acba Asset Management is exceptional. We have worked together for more than five years to translate Aznavour's literary heritage. The project did not stop for a minute or from any side. Today, in our reality and in times of constant force majeure, it is difficult to find such an uninterrupted partnership, which I hope will continue for a long time," emphasized Artak Aleksanyan, the founder of Newmag.
This new collection not only preserves Charles Aznavour’s cultural heritage, but also contributes to the dissemination of his works among the Armenian-speaking readers.
Amundi-Acba Asset Management
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory cumulative pension funds having more than 457 billion AMD assets under management as of March 31, 2024.
The company's shareholders are the French Amundi, Europe's leading Asset Manager with nearly 2 trillion Euros in assets under management as of March 31, 2024 and Acba Bank, which is one of the largest financial institutions in Armenia, is represented throughout the country with 65 branches.
Newmag company was established in 2007. For more than 10 years it has been publishing the magazine of the same name. In 2012 the website newmag.am was launched as an online platform for social, political, scientific, and cultural articles. In March 2018, the company decided to cease the publication of the magazine and change its path focusing on book publishing. Newmag positioned itself as a publishing house focused on publishing non-fiction literature. By 2018, the company started publishing Armenian and worldwide bestsellers.