Ամունդի-Ակբան 100 մլն դրամ կտրամադրի կրթության ոլորտին
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ միասին վերակնքեց նոր փոխըմբռնման հուշագիր:
Բարձր գնահատելով Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի դերը Հայաստանի կրթական համակարգում ժամանակակից մարտահրավերներին համապատասխան մշակույթ ներմուծելու, ինչպես նաև երկրի պատանիների ապագա կայացման գործում ուղեկցելու հարցում ստանձնած պատրաստակամությունը՝ Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ միասին վերակնքեց նոր փոխըմբռնման հուշագիր: Այսպիսով՝ ընկերության սոցիալական պատասխանատվության և այս գործակցության շրջանակում, Ամունդի-Ակբան իր շահույթից 5 տարվա կտրվածքով 100 մլն դրամ կտրամադրի Թումոյին` տարբեր ծրագրեր իրականացնելու համար:
«Կուտակային կենսաթոշկային ֆոնդեր կառավարելուց զատ, Ամունդի-Ակբան ունի նաև կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն: Հայաստանում Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնին ուղղված մեր երկարաժամկետ աջակցությունը ցույց է տալիս երկրի զարգացման գործում մեր ստանձնած պատրաստակամությունը, իսկ կայուն զարգացման համատեքստում երկարաժամկետ արդյունք ունենալու համար պետք է ապահովել կրթական բարձր մակարդակ» - նշել է Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթի գործադիր տնօրեն Ժան Մազեջյանը:
«Մեզ համար չափազանց ոգևորիչ և արժեքավոր է Ամունդի-Ակբայի հետ այս համագործակցությունը: Այն միաժամանակ անդրադառնում է մեր գործունեության մի քանի ոլորտների. մարզերում ընդլայնմանը Թումո տուփերի կառուցման միջոցով, կրթական գործընթացի բազմազանության ապահովմանը հավելյալ աշխատարանների միջոցով և ուսանողների համար անփոխարինելի միջազգային բարձրակարգ փորձառության հնարավարության ստեղծմանը», - նշեց Թումոյի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը:
Ամունդի-Ակբայի և Թումոյի համագործակցությունը սկսվել էր դեռևս 2019թ.-ին։ Քառամյա համագործակցության շրջանակում  Թումոն Ամունդի-Ակբայի ֆինանսավորմամբ հաջողությամբ կյանքի կոչեց բազմաթիվ նախագծեր մասնավորապես՝  Թումոյի, Ամունդի-Ակբայի և ՀՀ ԿԲ համատեղ ուժերով Տավուշի Բերդ քաղաքում բացվեց առաջին Թումո տուփը։ Տուփը հնարավորություն է տալիս տեխնոլոգիաների և դիզայնի ոլորտներում կրթությամբ ապահովել տարեկան շուրջ 320 պատանու։
Թումո ստուդիաներում անցկացվել են վեց աշխատարաններ, որոնց արդյունքում 48 երտասարդ ձեռք են բերել նոր հմտություններ արհեստագործության ոլորտում, որոնք նրանց կապահովեն աշխատանքով։ Թումո ստուդիաների 4 ուսանողներ հնարավորություն են ստացել կրթությունը շարունակելու աշխարհի նորաձևության ամենահեղինակավոր դպրոցներից մեկում՝ ֆրանսիական Դյուպերյեում։ Նրանք վերադառնալու են Հայաստան, և կիրառելու են ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները՝ հիմնելով սեփական ընկերություններ ու նպաստելով տնտեսության զարգացմանն ու նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը։

Amundi-Acba will donate 100 million drams to the education
Amundi-Acba Asset Management revised a new Memorandum of Understanding together with the TUMO Center for Creative Technologies.
Highly appreciating the role of the TUMO Center for Creative Technologies in the education system of Armenia in introducing a culture in line with modern challenges, as well as the willingness to accompany the youth of the country in building the future, Amundi-Acba Asset Management revised a new Memorandum of Understanding together with the TUMO Center for Creative Technologies. Thus, within the framework of the company's social responsibility and this partnership, Amundi-Acba will provide 100 million AMD from its profits for five years to TUMO to implement various projects.
"Besides managing pension funds, Amundi-Acba also has Corporate Social Responsibility. Our long-term support to the TUMO Creative Technologies Center in Armenia shows our commitment to the development of the country. In order to have a long-term result in the context of sustainable development, it is necessary to ensure a high level of education,"- said Jean Mazedjian, CEO of Amundi-Acba Asset Management.
"TUMO is thrilled about the partnership with Amundi-Acba, which we consider extremely exciting and valuable for us. It simultaneously addresses several areas that we’ve been working on: our expansion in the regions through the construction of TUMO boxes, ensuring that the educational process at TUMO is always diverse through special workshops, and making sure students have the opportunity to have an enriching experience," noted TUMO CEO Marie Lou Papazian.
The cooperation between Amundi-Acba and TUMO started back in 2019. Within the framework of the four-year partnership of Amundi-Acba and TUMO, among many projects, successfully implemented a number of projects funded by Amundi-Acba: namely, with the joint efforts of TUMO, Amundi-Acba and Central Bank of Armenia, the first TUMO box was opened in the city of Berd, in the region of Tavush. As a result, the box provides an opportunity to provide education in the fields of technology and design to around 320 young people weekly.
Six workshops were held at TUMO Studios, as a result of which 48 young people acquired new skills in the field of craftsmanship, which will provide them with work.
Four TUMO Studios students got the opportunity to pursue their studies at the Ecole Duperre School in Paris, one of the most prestigious design schools in the world. They will return to Armenia to put their new knowledge and acquired skills into practice, creating new ecosystems with the best international standards in this sector, thus contributing to the development of the economy and the creation of new jobs.