Գլոբալ ներդրումային հեռանկարներ․ անդադար ընթացք
Տեղի ունեցավ 2026թ.-ի գլոբալ ներդրումային հեռանկարներին նվիրված ամենամյա համաժողովը «Անդադար ընթացք» խորհրդանշական խորագրով։
Համաժողովի պատվավոր հյուրն էր ակտիվների կառավարման ոլորտի համաշխարհային առաջատար Ամունդի խմբի գլխավոր ներդրումային տնօրեն Վինսենթ Մորտիեն։
Ամունդի խումբը, որն իր գործունեությունն է ծավալում աշխարհի 35 երկրներում, միջոցառումների այս շարքն իրականացրել է 20 պետություններում։ Հայաստանը եզրափակեց այդ ցանկը՝ դառնալով պատվավոր 20-րդ երկիրը։ Միջոցառումը հյուրընկալել էր տարածաշրջանում Ամունդիի միակ ներկայացուցիչը՝ Ամունդի-Ակբան:
Համաժողովի ընթացքում Վինսենթ Մորտիեն հանդես եկավ հիմնական զեկույցով և իր ելույթում նշեց․ «Այս տարին լինելու է մարտահրավերներով հագեցած։ Կլինեն մեծ հնարավորությունների փուլեր, սակայն միաժամանակ ի հայտ կգան ռիսկեր, որոնք պահանջելու են զգոնություն և հաշվարկված մոտեցում։
Առանցքային գործոնը ժամանակի ճիշտ գնահատումն է։ Շատ վաղ որոշումը կարող է հանգեցնել անցանկալի կորուստների, ինչպես նաև չափազանց ուշ որոշում կայացնելը կարող է նույնքան ցավոտ հետևանքներ ունենալ։ Հետևաբար, առաջնային նշանակություն ունի ռիսկերի համակարգված գնահատումը և դրանց արդյունավետ կառավարումը։
Այս տարվա հիմնական թեմաներից մեկը լինելու է ռոտացիայի ժամանակի ճիշտ ընտրությունը, ռիսկի և ելքի կետերի հստակ սահմանումը, ինչպես նաև արագ փոփոխվող միջավայրում ճիշտ կողմնորոշվելու կարողությունը»։
Նա ներկայացրեց համաշխարհային տնտեսական իրադրությունը բնորոշող կարևոր կետերը և 2026 թվականի ներդրումային ուղղությունները․
• Վերահսկվող խառնաշփոթի ժամանակաշրջանում շարունակել էլ ավելի դիվերսիֆիկացնել պորտֆելներն ըստ երկրների, ոլորտների և ընկերությունների կապիտալիզացիայի։
• Մտածել գլոբալ համատեքստում և տեխնոլոգիական բաժնետոմսերի մրցավազքից դուրս։ Արհեստական բանականության (ԱԲ) և տեխնոլոգիական ներդրումների գերիշխանությունը շարունակում է մնալ աճի հիմնական շարժիչը, սակայն այն պահանջում է զգուշավոր մոտեցում արժևորման հարցում: Մեծ կենտրոնացվածությունը մի քանի խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների շուրջ պահանջում է դիվերսիֆիկացիա։
ԱՄՆ պետական պարտքի բարձր և աճող մակարդակը, ինչպես նաև թույլ ԱՄՆ դոլարը ուժեղացնում են համաշխարհային պարտատոմսերի դիվերսիֆիկացիայի պահանջարկը։ Այս նոր պարադիգմում ավելի նախընտրելի է եվրոպական և զարգացող շուկաների ֆիքսված եկամտաբերությամբ գործիքները։
• Արհեստական բանականությունը խթանում է էներգիայի պահանջարկի աճը՝ զրոյական զուտ էներգիայի անցման պայմաններում։ Սա հնարավորություններ է բացում կլիմայական ուղղվածության բաժնետոմսերի, կայուն ենթակառուցվածքների և կանաչ պարտատոմսերի ոլորտում։
• Աճի հավելավճարների և Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից սպասվող նվազեցումները պետք է աջակցեն զարգացող տնտեսությունների հնարավորություններին։ Զարգացող տնտեսությունների պարտատոմսերն առանձնանում են բարձր եկամտաբերությամբ, մինչդեռ բաժնետոմսերի հնարավորությունները առաջարկում են դիվերսիֆիկացիա։
Ըստ Ամունդիի վերլուծության՝ արհեստական բանականության ոլորտում ներդրումները կլինեն այն երաշխիքը, որը թույլ չի տա ԱՄՆ տնտեսության սպասվող դանդաղումը վերածվի լիարժեք անկման։ Միաժամանակ, զարգացող շուկաները (Չինաստան, Հնդկաստան) կցուցաբերեն բարձր դիմակայունություն։
Վինսենթ Մորտիեն ներդրողներին խորհուրդ տվեց՝ խուսափել կապիտալի գերկենտրոնացումից մեկ շուկայում կամ մեկ սեկտորում։
«Դիվերսիֆիկացիան շարունակում է մնալ ամենաարդյունավետ պաշտպանությունը բարձր գնահատումների աշխարհում։ Ռիսկերը մեղմելու համար պորտֆելները պետք է վերահավասարակշռվեն՝ շեշտը դնելով եվրոպական ակտիվների և զարգացող շուկաների վրա»,- եզրափակեց Ամունդի խմբի գլխավոր ներդրումային տնօրենը։

2026 Investment Outlook: Keep It Turning
Amundi’s annual conference dedicated to the 2026 Global Investment Outlook was held under the following specific title "Keep It Turning”.
The evening was marked by the presence of a distinguished guest, Vincent Mortier, CIO of the world-renowned Amundi Group.
Amundi, which operates in 35 countries, has held this series of Outlook 2026 in 20 of them. Armenia concluded the global tour as the honorary 20th country. Amundi-Acba, the exclusive representative of Amundi in the region, hosted the event.
During the conference, Vincent Mortier delivered the keynote speech and mentioned: “This year will be more difficult I warn you and there will be a pocket of performances to be captured but also some risks to be avoided. The question mark is always a timing: Because if you are right too early, it's a pain. If you are right too late, it's a pain. So, we need to face and to be aware of the risks and navigate through these risks. This is one of the main important topics of this year: the timing of the rotation, the timing of the risk and risk-off and how to navigate all this.”
The Group CIO outlined the key themes defining the global economic landscape and investment directions for 2026:
• During a period of controlled disorder, continue to diversify portfolios by country, sector, and company market capitalization.
• Think globally and look equities beyond tech race. The dominance of artificial intelligence (AI) and technology investments remains a primary growth driver, but it requires a cautious approach to valuation. The heavy concentration around a few large tech companies necessitates diversification.
• The high and rising level of U.S. public debt, together with a weak U.S. dollar, increases demand for global bond diversification. In this new paradigm, fixed-income instruments from Europe and emerging markets are more attractive and open  new opportunities.
• AI is driving increased energy demand amid a net-zero energy transition. This creates opportunities in climate-focused equities, sustainable infrastructure, and green bonds.
• Growth premia and the Federal Reserve’s expected rate cuts should support opportunities in emerging economies. Emerging-market bonds stand out for high yields, while equity opportunities offer diversification.
According to Amundi’s analysis, investments in the AI sector will act as a safeguard, preventing the projected slowdown of the US economy from turning into a full-scale recession. Meanwhile, emerging markets (China, India) are expected to demonstrate high resilience.
Vincent Mortier advised investors to avoid the over-concentration of capital in a single market or sector.
According to Amundi's Group CIO, diversification remains the most effective defense in a world of high valuations. To mitigate risks, portfolios must be rebalanced with an emphasis on European assets and emerging markets.