700 մլրդ դրամ. Կուտակային կենսաթոշակային համակարգում նոր ռեկորդ
2025թ. հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ մեր կառավարման ներքո ակտիվները կազմել են 713.9 միլիարդ ՀՀ դրամ, որից 181 մլրդ ՀՀ դրամը կամ 25.4%-ը կառավարման շնորհիվ ապահովված եկամուտն է։
Երեք կենսաթոշակային ֆոնդերին՝ հավասարակշռված, պահպանողական և կայուն եկամտային, միացած մասնակիցների քանակը 550,474 է:
Այս ձեռքբերումը ևս մեկ անգամ վկայում է մեր նկատմամբ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցների բարձր վստահության մասին։ Մենք հավատարիմ ենք մեր հիմնական առաքելությանը՝ ձևավորել որակյալ ներդրումային պորտֆել՝ կատարելով երկարաժամկետ ներդրումներ ռիսկի ընդունելի մակարդակում։
Ֆոնդերի ներդրումները
Ֆոնդերը դիվերսիֆիկացված են տարբեր տարածաշրջանների ներդրումային ակտիվներում, որոնք ներառում են ինչպես անուղղակի, այնպես էլ ուղղակի ներդրումներ։
Հոկտեմբերի վերջի դրությամբ ֆոնդերի 62.2%-ը (443.8 մլրդ) ներդրված է Հայաստանում, մասնավորապես՝ ՀՀ պետական պարտատոմսերում, բաժնետոմսերում, բանկային ավանդներում, կորպորատիվ պարտատոմսերում, մասնավոր բաժնեմասնակցային ֆոնդում և դրամական շուկայի գործիքներում։
Արտասահմանյան ներդրումները կատարվում են տարբեր տարածաշրջանային շուկաներում, այդ թվում՝ Հյուսիսային Ամերիա (21.2%), Եվրագոտի (7.6%), ԵՄ առանց Եվրագոտու (1.6%), Զարգացող երկրներ (5.1%), ասիական երկրներ (1.3%) և այլն։ Ընդհանուր առմամբ ֆոնդերի 37.8%-ը կազմում են արտասահմանյան ներդրումները։
Կենսաթոշակային ֆոնդերի ներդրումների և եկամտաբերության վերաբերյալ 2025թ․ 3-րդ եռամսյակի ցուցանիշներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ։
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթի մասին
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը հիմնադրվել է 2013թ: Ընկերությունը կառավարում է երեք պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդ՝ 2025թ․ հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով շուրջ 714 մլրդ դրամ ակտիվներ։
Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է ավելի քան 2.3 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով 2025թ․սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ, և Ակբա Բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից է, ներկայացված է երկրի ամբողջ տարածքում, ունի 66 մասնաճյուղ։

The assets of the pension funds have surpassed a record high AMD 700 billion. As of October 31, 2025, the assets under our management amounted to AMD 713.9 billion, of which AMD 181 billion, or 25.4%, is the return from investments.
The number of beneficiaries of Balanced, Conservative and Fixed income pension funds is 550,474.
The achievement once again demonstrates the high level of trust that participants of the pension system have in us.  We remain committed to our core mission - building quality investment portfolios by making long-term investments at an acceptable level of risk.
Funds' investments
The funds are diversified across investment assets in various regions and include both indirect and direct investments.
As of the end of October, 62.2% (AMD 443.8 billion) of the funds are invested in Armenia, specifically in Armenian government bonds, equities, bank deposits, corporate bonds, a private equity fund and money market instruments.
Foreign investments are made in various regional markets, including North America (21.2%), the Eurozone (7.6%), the EU excluding the Eurozone (1.6%), Emerging Markets (5.1%), Asian countries (1.3%), and others. Overall, 37.8% of the funds are foreign investments.
You can view the investments and performance of pension funds for Q3 2025 at the following link.
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory pension funds having about 714 billion assets under its management as of October 31st, 2025.
The company's shareholders are the French Amundi, Europe's leading Asset Manager with more than 2.3 trillion Euros in assets under management as of September 30th, 2025 and Acba Bank, one of the largest financial institutions in Armenia, represented throughout the country with 66 branches.