Ամունդի-Ակբա Ակադեմիան ընդլայնում է ֆինանսական գրագիտության հասանելիությունը
Ամունդի-Ակբան և Երևանի պետական համալսարան հիմնադրամը՝ համալսարանականների ֆինանսական գրագիտության զարգացմանը նպաստելուն ուղղված պայմանագիր են ստորագրել։
Պայմանագրի շրջանակում երեք տարվա ընթացքում Երևանի պետական համալսարանի ուսանողներին հասանելիություն կտրամադրենք Ամունդի-Ակբա Ակադեմիայի դասընթացներին։
Որպես սոցիալապես պատասխանատու կազմակերպություն, բարձր ենք գնահատում կրթության դերը երկրի կայուն զարգացման գործում և կարևորում ենք հասարակության ֆինանսական գրագիտության շարունակական զարգացումը, որը երկարաժամկետ ազդեցություն է ունենալու։
«Երևանի պետական համալսարանը կարևորում է կրթությունը ոչ միայն որպես մասնագիտական գիտելիքի փոխանցման, այլև որպես ժամանակակից հասարակությունում պատասխանատու և իրազեկ քաղաքացի ձևավորելու գործընթաց։ Ֆինանսական գրագիտությունն այսօր երիտասարդի մրցունակության, ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու կարողության և երկարաժամկետ զարգացման կարևոր բաղադրիչներից է։ Ուրախ ենք, որ այս համագործակցության շնորհիվ մեր ուսանողները հնարավորություն կունենան օգտվելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան կրթական ռեսուրսներից և խորացնելու իրենց գիտելիքները ֆինանսների ու ներդրումային մշակույթի ոլորտում», - նշում է Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
«Մեր սոցիալական պատասխանատվության հիմքում կրթությունն է։ Հայաստանը չունի բնական շատ պաշարներ, բայց ունի տաղանդներ։ Կայուն զարգացման ու հզոր պետություն կառուցելու համար պետք է ունենալ լավ կրթական համակարգ․ այդ առումով շատ խորհրդանշական է Հայաստանի Մայր բուհի հետ համագործակցության պայմանագիր կնքելը։ Վստահ եմ, որ միավորելով ջանքերը երկրի կայուն զարգացման համար, մենք ստեղծելու ենք երկարաժամկետ ազդեցություն», - հավելում է Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրեն Ժան Մազեջյանը։
Կողմերը վստահ են, որ այս համագործակցությունը կնպաստի համալսարանականների ֆինանսական գրագիտության ամրապնդմանը։
Ամունդի-Ակբա Ակադեմիան առաջարկում է ֆինանսների կառավարման և ներդրումային ռազմավարությունների առցանց ուսուցման դասընթացներ՝ նախատեսված ինչպես սկսնակների համար՝ ֆինանսական ոլորտում հիմնարար գիտելիքներ ստանալու, այնպես էլ փորձագիտական գիտելիքները խորացնելու նպատակով ոլորտի մասնագետների համար։ Դասընթացները հասանելի են հայերենով և տեղայնացվել են ֆրանսիական Ամունդի Ակադեմիայից, որոնք մշակվել են տարբեր ինստիտուտների միջազգային փորձագետների կողմից և համապատասախանում են միջազգային լավագույն ստանդարտներին։
Ակադեմիան ներառում է դասընթացների չորս ուղղություն՝ հիմնարար, փորձագիտական, ֆինանսական (հիմնված՝ «հավաստագրված ֆինանսական վերլուծաբանների» (CFA) նյութերի վրա) և ESG (ԲՍԿ): Երևանի պետական համալսարանի ուսանողները կունենան անվճար հասանելիություն դասընթացներին և հնարավորություն կստանան մասնակցելու ակադեմիայի այլ ծրագրերին:

Amundi-Acba Asset Management and the Yerevan State University Foundation have signed an agreement aimed at promoting financial literacy among university students.
Within the framework of the agreement, we will provide Yerevan State University students with access to the courses of the Amundi-Acba Academy over a three-year period.
As a socially responsible organization, we highly value the role of education in the country’s sustainable development and emphasizes the continuous advancement of financial literacy within society, which has a long-term impact.
“Yerevan State University values education not only as a means of transferring professional knowledge, but also as a process of shaping responsible and informed citizens in a modern society. Today, financial literacy is one of the essential components of a young person’s competitiveness, ability to make independent decisions, and long-term development. We are pleased that, through this cooperation, our students will have the opportunity to benefit from educational resources aligned with international standards and will be able to deepen their knowledge in the finance and investment culture,” said Hovhannes Hovhannisyan, Rector of Yerevan State University.
“Education is at the core of our corporate social responsibility. Armenia may not have abundant natural resources, but it does have talent. To ensure sustainable development and build a strong state, a strong education system is essential. In this regard, signing a cooperation agreement with Armenia’s leading university is highly symbolic. I am confident that by joining forces for the country’s sustainable development, we will create a long-term impact,” added Jean Mazedjian, CEO of Amundi-Acba.
The parties are confident that this cooperation will contribute to strengthening financial literacy among university students.
The Amundi-Acba Academy offers online courses in financial management and investment strategies, designed both for beginners seeking to acquire fundamental knowledge in finance and for professionals aiming to deepen their expertise in the field. The courses are available in Armenian and have been localized from the French Amundi Academy. They have been developed by international experts from various institutions and comply with international best standards.
The Academy includes four learning tracks: Fundamental, Expert, CFA (based on Chartered Financial Analyst (CFA) materials), and ESG. Students at Yerevan State University will have free access to these courses and the opportunity to participate in other Academy programs.