Հավակնություններ՝ Ֆրանսիա-Հայաստան, Ամունդի-Ակբան ուշադրության կենտրոնում
Մարտի 9-ին Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ կազմակերպած «Հավակնություններ՝ Ֆրանսիա-Հայաստան» համաժողովը
համախմբել էր տեղական ինքնակառավարման մարմինների, գործարար միջավայրի, ՀԿ-ների և ֆրանսահայ քաղաքացիական հասարակության ասոցիացիաների ներկայացուցիչների, որոնց ջանքերը նպաստում են երկու երկրների միջև տնտեսական, մշակութային և գիտական հարաբերությունների զարգացմանը:
Միջոցառումն անցկացվել է Ֆրանսիայի նախագահի բարձր հովանու ներքո, որի շրջանակում երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախագահությամբ տեղի է ունեցել հատուկ հանդիպում:
Այն հնարավորություն ընձեռեց ներկայացնելու դեռևս 2021թ. դեկտեմբերին Ֆրանսիայի և Հայաստանի կառավարությունների միջև ճանապարհային քարտեզի շրջանակում համաձայնեցրած համագործակցության ծրագրերը: Չորս կլոր-սեղան քննարկումները, որոնց մասնակցում էին Ֆրանսիայի և Հայաստանի կառավարությունների ներկայացուցիչները և ղեկավարվում առաջատար գործիչների կողմից, նպաստեցին երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանը՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելով տնտեսության, կայուն զարգացման, նորագույն տեխնոլոգիաների, կրթության, մշակութային ժառանգության, առողջապահության և սոցիալական այլ հարցերի վրա:
«Տնտեսություն, կայուն զարգացում, նորագույն տեխնոլոգիաներ և տուրիզմ» թեմաներին նվիրված կլոր-սեղան քննարկումը վարում էր Ամունդիի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, աջակցության և վերահսկողության ղեկավար Բերնար դը Վիթը: Նա Ամունդի-Ակբայի կողմից կառավարվող կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի միջոցով Հայաստանում աշխատելու փորձ և մեծ ներդրում ունի երկրում ակտիվների կառավարման ոլորտի հաջողման գործում:
Բացման իր խոսքում Բերնար դը Վիթը ջերմորեն ողջունել է միջոցառման բոլոր մասնակիցներին և խնդիրների ու հնարավորությունների քննարկման ընդհանուր հանձնառությունը:
«Ամունդի-Ակբան Հայաստանում հիմնադրվել է 2013թ.՝ ֆրանսիական Ամունդիի և հայաստանյան Ակբա բանկի կողմից: Երկրի նպատակն էր հիմնելու այնպիսի նորարարական համակարգ, որը հնարավորություն կտար իր քաղաքացիներին պլանավորելու իրենց ապագա կենսաթոշակը: Սոցիալական տեսանկյունից նախագիծը շատ կարևոր և գրավիչ էր, նույնիսկ եթե Հայաստանում կապիտալի շուկան զարգացած չէր: Այսօր ունենալով գործունեության ութ տարվա փորձ և խոստումնալից արդյունքներ՝ մենք հպարտ ենք համակարգի կայացման հարցում մեր մասնակցության համար և շարունակելու ենք Ամունդի-Ակբայի հնարավորությունների միջոցով աջակցել երկրի տնտեսական և ֆինանսական շուկայի զարգացմանը» - նշել է Բերնար դը Վիթը:
«Հավակնություններ՝ Ֆրանսիա-Հայաստան» ամփոփիչ լիագումար նիստի փակման արարողությունը տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ, որի ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը Հայաստանում հաջողված ֆրանսիական ընկերությունների շարքում ընդգծել է Ամունդի-Ակբան և երկու ժողովուրդների սերտ համագործակցությունը։

Ambitions: France-Armenia, puts the spotlight on Amundi-Acba
Wednesday 9th March, on the occasion of the 30th anniversary of diplomatic relations establishment between France and Armenia, the Forum Ambitions: France-Armenia,” brought together representatives of local governments, businesses, NGOs and French-Armenian civil society associations whose efforts help nurture economic, cultural and scientific relations between the two countries.
This event was held under the high Patronage of French President, Mr. Emmanuel Macron, in which a special meeting was chaired in France by the respective countries’ Ministers of Foreign Affairs.
It provided an opportunity to present the cooperative projects within the framework of the French-Armenian economic roadmap signed by the two governments in December 2021. Four round tables attended by representatives of French and Armenian governments and moderated by leading figures served to strengthening bilateral cooperation with a focus on the economy, sustainable development, new technologies, education, cultural heritage and health and social issues.
The roundtable “Economy, sustainable development, new technologies, tourism” was moderated by Bernard de Wit, Head of the Support and Control Division at Amundi, whօ, through Amundi-Acba’s pension funds management, has experience working in Armenia and successfully has been instrumental in establishing asset management activities in the country.
In his opening speech, Bernard de Wit warmly welcomed all participants and praised the overall commitment to discussing the issues and opportunities.
“Amundi-Acba, a joint venture in Armenia between French Amundi and Armenian Acba Bank, was founded in 2013. Armenia’s objective was to establish an advanced financial system to provide to retirement planning services to its citizens. This project was extremely attractive from a social point of view even if the capital markets were not very developed in Armenia at that time. Today, having achieved a track record of 8 years and prominent results, we are proud to have taken part in this success and will continue to support and develop Armenian economic and financial markets’ through Amundi-Acba’s capabilities”- highlighted Bernard de Wit.
The Forum closed with French President, Emmanuel Macron, and Armenian Prime Minister, Nikol Pashinyan, who participated in a final plenary session "Ambitions : Armenia-France” during which Prime Minister Pashinyan underlined in particular the success of Amundi-Acba in Armenia and the close cooperation of the two nations.