ԱՐՏԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ՍՎՈՓԵՐԻ ԱՌԱՋԻՆ ԳՈՐԾԱՐՔԸ
Համաձայն Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) միջև կնքված պայմանագրի՝ 2022թ. փետրվարի 15-ին տեղի ունեցավ արտարժութային սվոփի առաջին գործարքը՝ 5,74 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով:
Գործարքը կողմերին թույ է տալիս.
• հեջավորելու Ամունդի-Ակբայի կողմից կառավարվող կենսաթոշակային ֆոնդերի արտարժութային ռիսկը,
• նպաստելու ՀՀ տնտեսության զարգացմանը՝ ՎԶԵԲ-ին լրացուցիչ հնարավորություն տրամադրելով ՀՀ դրամով ֆինանսավորում իրականացնել երկրի ներսում՝ իր հաճախորդների հետագա վարկավորման նպատակով,
• Հայաստանում նպաստելու ածանցյալների և կապիտալի շուկաների զարգացմանը՝ արտարժութային սվոփերի շնորհիվ:
Ավելի վաղ՝ 2021թ. նոյեմբերին, Հայաստանում առաջին անգամ ստորագրվել էր Սվոփերի և դերիվատիվների միջազգային ասոցիացիայի (ISDA®) 2002թ․-ի Գլխավոր Համաձայնագիրը, որը հրատարակվել է ISDA® -ի կողմից, ներառյալ1995թ․-ի Վարկային Աջակցության Հավելվածը, որը թույլ է տալիս իրականացնել արտարժույթի սվոփերի արտաբորսային գործարքներ: Հայաստանում ակտիվներ կառավարող ընկերության հետ սա ՎԶԵԲ-ի առաջին համագործակցությունն է:
Կառավարման ներքո եղած 250 միլիարդ ՀՀ դրամ ակտիվներով՝ Ամունդի-Ակբան Հայաստանի պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի առաջատար ակտիվների կառավարինչն է: Ընկերությունն ամբողջովին տեղայնացրել է ֆրանսիական բաժնետիրոջ՝ Ամունդիի, ակտիվների կառավարման փորձը:
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրողն է և ակտիվորեն ներգրավված է տնտեսության բոլոր հատվածներում։ 1992 թվականին երկրում իր գործունեության մեկնարից ի վեր, Բանկը ավելի քան 1.7 մլրդ եվրո է ներդրել 195 ծրագրերում՝ ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկ ոլորտներում, ընդ որում ներդրումների 91 տոկոսն արվել է մասնավոր հատվածում։

CROSS CURRENCY SWAP, FIRST TRANSACTION
Following the Master Agreement signed in the autumn of 2021, Amundi-Acba Asset Management and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) engaged in the first cross currency swap transaction on 15th of February, 2022 with an amount of USD 5.74 million.
This transaction enables:
• Amundi-Acba to improvethe capacity of managing exchange rate risks of 3 pension funds it manages,
• EBRD to support the development of Armenian economy by providing local currency financing to the private sector,
• To introduce this transaction to the capital markets thus strengthening the development of derivatives and capital markets in Armenia.
In November of 2021 for the first time in Armenia 2002 ISDA® Master Agreement, published by the International Swaps and Derivatives Association (ISDA®), including a1995 Credit Support Annex there to which allows them to engage in over the counter currency swap transactions in the future. This is the first time EBRD engaged with an asset management company in Armenia and it is the first time EBRD entered into an ISDA Master Agreement in Armenia.
Amundi-ACBA Asset Management is the leading mandatory pension funds manager in Armenia, with assets under management surpassing 250 billion AMD. Owned by Amundi, the leading European asset manager and ACBA Bank, one of the leading banks in Armenia, the company has extensive expertise in fund management.
The EBRD is the leading institutional investor in Armenia, active in all sectors of the economy. Since the start of its operations in the country in 1992, the Bank has invested €1.7 billion in 195 projects in its financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with 91 per cent of investments in the private sector.