Ամունդի-Ակբան շարունակում է աջակցել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը
Ամունդի-Ակբան շարունակում է ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում։ Ամունդի-Ակբայի կողմից կառավարվող Հավասարակշռված և Պահպանողական կենսաթոշակային ֆոնդերի միջոցներից ներդրումներ են կատարվել ԵՄ - Հայաստան  ՓՄՁ ֆոնդում, որն էլ ներդրումներ է կատարում վերականգնվող էներգետիկայի, առողջապահության, սննդի վերամշակման, գյուղատնտեսության, տեխնոլոգիական և այլ ոլորտներում։
ԵՄ - Հայաստան  ՓՄՁ Ֆոնդը, որը ներդրումներ է իրականացնում Հայաստանի Հանրապետությունում, կառավարվում է Ամբեր Կապիտալ Արմենիայի կողմից, որտեղ Ամունդի-Ակբայի ներդումը կազմում է 6 մլն դոլար՝ ԵՄ - Հայաստան  ՓՄՁ ֆոնդի ակտիվների 10%-ը։ Ֆոնդի ներդրումներից մեկը կատարվել է ԷյՍիԷքս  ընկերությունների խմբում, որը համաշխարհային թվային ակտիվների ոլորտում մասնագիտացված ծառայություններ մատուցող առաջատար ընկերություններից է:
Ամբեր Կապիատալ Արմենիայի ներդրումային գծով տօրեն Գրիգոր Հարությունյանը նշեց, որ ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ ֆոնդը, ըստ էության, հանդիսանում  է հավասար բաժնետեր, հավասարապես կիսելով և  ռիսկերը, և հաոջողությունները։ «Ամբեր Կապիտալն իր փորձառությունը ներդնում է աջակցելու ընկերությունների զարգացմանը բիզնես ծանոթությունների ու կապերի միջոցով՝ տրամադրելով ֆինանսական  վերլուծություններ և կորպորատիվ կառավարման լավագույն փորձը ներդնելով ընկերությունում»: Նա նաև ընդգծեց Ամունդի-Ակբայի ներդրման կարևորությունը ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ ֆոնդի համար, որը ազդակ էր նաև  այլ ինստիտուցիոնալ ներդրողների համար։
Իր խոսքում Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրենի տեղակալ, ֆոնդերի կառավարիչ Հրայր Ասլանյանն ընդգծեց, որ ԷյՍիԷքս Ինթերնեյշնլում կատարված ներդրումը  կենսաթոշակային ֆոնդերին հնարավորություն տվեց անուղղակի կերպով ներդրումներ ունենալ նորարարական, տեխնոլոգիական ոլորտում, և օգտվել այն հնարավորույթուններից, որ իր հետ բերում է ոլորտի արագ զարգացումը: «Այս ամենի արդյունքում ակնկալվում է, որ կունենանք ավելի բարձր եկամտաբերություն, քանի որ մասնավոր բաժնեմասնակցային ֆոնդերը՝ որպես կանոն, ապահովում են ավելի բարձր եկամուտ, քան հրապատարակյին շուկաները, այս ամենը պետք է հանգեցնի կենսաթոշակային ֆոնդերի  եկամտաբերության ավելի բարձր մակարդակին և սա  վերջին հաշվով պետք է արտացոլվի արդեն մեր ֆոնդերի մասնակիցների ապագա կենսաթոշակի մեջ»։
ԷյՍիԷքս Ինթերնեյշնլ-ի համահիմնադիր Հենրի Արսլանյանի խոսքով՝ աշխարհի հեղինակավոր կրիպտո ընկերություններն իրենց համապատասխանության գործառնություններն իրականացնում են Երևանում, ինչը մեծ հպարտություն է ոչ միայն ԷյՍիԷքս Ինթերնեյշնլ-ի, այլև Հայաստանի և հայ ազգի համար։ Նրա կարծիքով՝ սա մեծ ձեռքբերում է, քանի որ  ամենադժվար ու առանցքային գործողությունները կատարվում են ոչ Ամերիկայում, ոչ Եվրոպայում ու ոչ էլ Չինաստանում, այլ Հայաստանում, Երևանում։ Հենրի Արսլանյանը նաև կարևորեց պրոֆեսիոնալ կենսաթոշակային ֆոնդ ունենալու նշանակությունը, որը մարդկանց հնարավորություն է տալիս գումար խնայել ապագայի համար։
ԷյՍիԷքս Ինթերնեյշնլ-ի մյուս համահիմնադիր Թոմս Փաունդերսը նշեց․ «Մեր հաճախորդները միջազգային են՝ Հյուսիսային Ամերիկա, Կանադա, Եվրոպա, Սաուդյան Արաբիա, ԱՄԷ, ինչպես նաև Արևելյան Ասիա։ Այս պահին չունենք տեղական ընկերություններ, բայց կառավարությունը շարունակաբար աջակցում է կարգավորումների տարածմանը, հուսով ենք, որ առաջիկայում ձեռք կբերենք հաճախորդներ նաև այստեղից»: Թոմս Փաունդերսի խոսքով՝ Ամբեր Կապիտալն ամենախելացի վենչուրային ներդրողներից է Հայաստանում։ «Նրանք տեսան մեր պոտենցիալը, որպես ընկերություն և աջակցեցին մեզ ֆինանսապես ընդլայնվելու, կապեր հաստատելու համար»։
ACX International -ը ընկերությունների խումբ է, որը համաշխարհային թվային որոլտում գործող ընկերություններին մատուցում է համապատասխանության և հաճախորդների աջակցման ծառայություններ։ 4 տարիների ընթացքում ընկերության աշխատակիցների թիվը գերազանցեց 200-ը, ACX-ն էլ դարձավ այս ոլորտում շուկայի առաջատարը՝ հաճախորդներ ունենալով աշխարհի տարբեր կողմերում: ACX International-ի աշխատակիցների թվում շատ են սփյուռքահայերը, որոնք ընկերությանը հնարավորություն են տալիս  ծառայություններ մատուցել արաբերեն, ֆրանսերեն, անգլերեն և շատ այլ լեզուներով։
«Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ․–ին: Ընկերությունը կառավարում է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային երեք ֆոնդ՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով շուրջ  549 մլրդ ՀՀ դրամ ակտիվ։
Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է՝ 2024թ․ սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ շուրջ 2,2 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով, և Ակբա բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից է, ունի 65 մասնաճյուղ։

Amundi-Acba continues to make investments in various sectors of the Armenian economy.
Investments were made in the EU-Armenia SME Fund from the Balanced and Conservative pension funds managed by Amundi-Acba. The fund invests in a variety of sectors including renewable energy, healthcare, agriculture, technology and more.
The EU-Armenia SME Private Equity Fund, which invests in the Republic of Armenia, is managed by Amber Capital Armenia, where Amundi-Acba’s contribution is $6 million representing 10% of the EU-Armenia SME fund’s assets. One of the fund’s investments was made in ACX International, one of the world's leading companies providing specialized services in the digital assets sector.
Grigor Harutyunyan, Investment Director of Amber Capital Armenia, stated the EU-Armenia SME Fund essentially acts as an equal shareholder, equally sharing both risks and benefits. “Amber Capital leverages its expertise to support development of the companies through business connections, helping the company develop by providing financial analysis and introducing best practices of corporate governance”. He also highlighted the importance of the investment made by Amundi-Acba in the EU-Armenia SME Fund which sends a strong signal to other institutional investors.
Hrayr Aslanyan, Fund Manager of Amundi-Acba, mentioned that the investment in ACX International allowed the pension funds to have indirect exposure in this innovative technological sector and to benefit from the rapid developments the sector brings.
“These investments are expected to yield higher returns, since private equity funds, typically outperform public markets. Ultimately, this should lead to a higher returns for pension funds reflecting in future pensions of our funds’ participants.
According to Henry Arslanian, Co-Founder of ACX International, the compliance operations for the world's leading crypto companies take place here in Yerevan. This is an immense source of pride not only for ACX International, but also for Armenia and the Armenian people. He believes this is a great achievement as the most challenging and crucial tasks are carried out not in America, not in Europe, not in China, but here in Armenia, in Yerevan.
Henry Arslanyan, emphasized the importance of pension funds which enable people to save money for future,
Toms Pouders, the other Co-Founder of ACX International, noted:
“Our clients are international from North America, Canada, Europe, Saudi Arabia, the UAE, as well as Eastern Asia. Currently, we do not have any local clients, but the government’s ongoing support for regulatory development, gives us hope to acquire clients from Armenia in the near future”. According to Toms Pouders Amber Capital is one of the most intelligent venture investors in Armenia. “They recognized our potential as a company and supported us financially to expand and establish connections”.
ACX International is a group of companies that provides compliance and customer support services to companies operating in the global digital space. The number of the company's employees has exceeded 200 in 4 years, and ACX has become a market leader in this field serving clients worldwide. ACX International's workforce includes a significant number of Armenians from Diaspora enabling the company to provide services in Arabic, French, English and many more.
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory pension funds having more than AMD 549 billion assets under its management as of November 30th, 2024.
The company's shareholders are the French Amundi, the leading European Asset Manager with nearly 2,2 trillion Euros in assets under management as of September 30, 2024 and Acba Bank, one of the largest financial institutions in Armenia, represented throughout the country with 65 branches.