Ամունդի–Ակբա. տասը տարվա հաջողության պատմությունն ու զարգացման ոգեշնչող ուղին
Տասը տարի առաջ Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչ ֆրանսիական Ամունդին սկսեց իր գործունեությունը Հայաստանում՝ Ակբա բանկի հետ համատեղ հիմնելով կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդեր կառավարող «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ընկերությունը:
Ամունդի-Ակբայի գործունեությունը Հայաստանում առանցքային նշանակություն ունեցավ կուտակային կենսաթոշակային ռեֆորմի իրականացման համար։ Գործընթացը հիմնված էր միջազգային փորձի լայնածավալ ուսումնասիրության, տեղայնացման ու հնարավոր ռիսկերի կառավարման վրա։
«Մեր առաջնային նպատակը ապագայում թոշակառուների ֆինանսական անկախությունն ու բարեկեցությունն է։ Հայաստանում ներդրված կուտակային կենսաթոշակային համակարգի համատեքստում մենք հաջողել ենք, և ոչ միայն մենք, այլև մյուս շահակիրները` թե՛ պետական ապարատը, և թե՛ տնտեսության այլ դերակատարները։ Համակարգը գործում է սահուն, մասնակիցների կուտակային հատկացումները կառավարիչ ընկերություններին փոխանցվում են ժամանակին,  գումարները ներդրվում են՝ ապահովելու համակարգի մասնակիցների կենսաթոշակային տարիքում ավելի լավ ծերություն ունենալու հնարավորությունը»,- նշում է «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժան Մազեջյանը։
«Ամունդի-Ակբա ընկերությունը լիարժեքորեն կայացել է, և դրանում  մեծ դեր են խաղացել բոլոր այն մարդիկ, որոնք, ներգրավված լինելով  այս նախագծի մեջ, համառորեն առաջ են գնացել չնայած մի շարք դժվարությունների։ Ամունդի-Ակբայի բիզնես մոդելը յուրօրինակ է և այսօր նաև օրինակելի մյուս երկրների համար», - նշել է Ամունդի-Ակբա ընկերության Տնօրենների խորհրդի նախագահ Հակոբ Անդրեասյանը։
Ֆրանսիական  Ամունդիի գլխավոր կառավարման հանձնաժողովի անդամ, CPR Ասեթ Մենեջմենթի գլխավոր տնօրեն Օլիվիե Մարիեն նշեց․ «Հայաստանի հետ գործակցությունը ֆանտաստիկ է, կարելի է ասել՝ սա արդեն բարեկամություն է: Կենսաթոշակային ֆոնդերը կառավարելուց բացի, այս 10 տարիների ընթացում աշխատանքներ են տարվել նաև ֆինանսական շուկաները զարգացնելու համար և շարունակելու ենք աշխատել այս ուղղությամբ: Մենք պատրաստ ենք այստեղ տեղայնացնել  լավագույն փորձը և ֆինանսական գործիքները՝ ի նպաստ Հայաստանի տնեսության զարգացման։ Առջևում շա՛տ-շա՛տ անելիքներ կան»։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն իր խոսքում նշեց, որ Ամունդիի՝ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպության գործունեությունը ոչ միայն առանցքային էր Հայաստանում կենսաթոշակային ռեֆորմի իրականացման  տեսանկյունից, այլ նաև ազդակ  միջազգային հանրությանը՝ Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու և խոշոր ծրագրեր նախաձեռնելու համար:
ՀՀ Կետրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի խոսքով՝ կենսաթոշակային բարեփոխոումները աշխարհում ամենաբարդ բարեփոխումների թվին են դասվում, և այժմ մենք նշում ենք մեր նորանկախ պատմության անկյունաքարային ձեռքբերումներից մեկի՝ կենսաթոշաային համակարգի բարեփոխումների տասնամյակը, որը երկարաժամկետ ու ծանր գործընթաց է՝ լի մարտահրավերներով: Նա ընդգծեց Ամունդիի ներկայության կարևորությունը Հայաստանում, որը մեր երկրի ֆինանսական շուկա է բերել ակտիվների կառավարման աշխարհի լավագույն փորձը, նոր մշակույթ, նորարարական լուծումներ:
Ամունդի-Ակբայի տասնամյակին նվիրված միջոցառմանը ներկա էր նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, ով նշեց, որ Ամունդի-Ակբայի գործունեությունը Հայաստանում իսկապես անգնահատելի է: Կենսաթոշակային ֆոնդերը կարող են կենտրոնանալ նաև երկարաժամկետ ռազմավարական ներդրումների վրա, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի ուժեղացման համար:
Միջոցառման ընթացքում նաև ներկայացվեց եվրոպական փորձի հիման վրա հիմնադրված Ամունդի-Ակբա ակադեմիան, որը համալսարաններին և ուսանողներին առցանց կտրամադրի գիտելիքներ և հմտություններ ֆինանսական գրագիտությունը խթանելու և մասնագիտական կատարելագործման համար:
«Ամունդի–Ակբա ակադեմիան կարդալու, աճելու և գիտելիքահեն բազայի վրա ավելի լավ պաշտպանություն ձևավորելու մասին է. մենք տեղայանացնում ենք Ամունդի ակադեմիան», – նշեց Ամունդի-Ակբա ընկերության  մարքեթինգային  հաղորդակցությունների պատասխանատու  Զարինե Եղիազարյանը։
Ակադեմիայի մեկնարկման շրջանակում առաջին գործակցության հուշագրերը ստորագրվել են Հայաստանի Ֆրանսիական և Տնտեսագիտական համալսարանների հետ, ինչի շնորհիվ ուսանողները  հասանելիություն կունենան հիմնարար, փորձագիտական, ՍիԷֆԷյ և Բնապահպանական, սոցիալական և կառավարչական սկզբունքներով առցանց դասընթացներին։ Հաջորդ հուշագիրը կկնքվի Երևանի պետական համալսարանի հետ։ Հասարակության ավելի լայն զանգվածի համար Ամունդի-Ակբան կհրապարակի աշխարհաքաղաքականության, մակրոտնտեսության և ֆինանսական շուկաների մասին Ամունդի ներդրումային ինստիտուտից հայերեն թարգմանված բացառիկ նյութեր և վերլուծություններ:

Amundi-Acba. A decade of success story and inspiring journey of development
Ten years ago, the French Amundi, the leading European asset manager, began its operations in Armenia, by founding the cumulative pension funds management company "Amundi-Acba Asset Management" in partnership with Acba Bank.
The activity of Amundi-Acba in Armenia played crucial role in the implementation of the pension reform. The process was based on an extensive study of international experience, localization and management of possible risks.
"Our primary goal is to ensure the financial independence and well-being of future pensioners. In the context of funded pension system implemented in Armenia, we have succeeded, and not only us, but also other beneficiaries, both the government and other players in the economy. The system operates smoothly, the cumulative contributions of the participants are transferred to the management companies on time, and the funds are invested to ensure that the participants of the system have the opportunity for a better retirement in their old age," said Jean Mazedjian, Chief Executive Officer of "Amundi-Acba Asset Management" CJSC.
"Amundi-Acba is fully established, and all the people involved in this project, moving forward despite many challenges, played a significant role. The business model of Amundi-Acba is unique and today it serves as an example for other countries” said Hakob Andreasyan, Chairman of the Board of Directors of Amundi-Acba.
Olivier Mariee, a member of the French Amundi General Management Committee and CEO of CPR Asset Management, stated: "The cooperation with Armenia is fantastic, we can say it has already evolved into friendship. In addition to managing pension funds, over these 10 years, efforts have also been made to develop financial markets and we will continue working in this direction. We are ready to bring the best practices and financial instruments here to contribute to the development of Armenia's economy. There is much work ahead of us."
In his speech, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan mentioned that Amundi’s activities, as a respected international organization, were not only key to successful implementation of this important reform, but also an incentive for the international community to invest in Armenia and initiate big projects.
According to the Governor of the Central Bank of Armenia, Martin Galstyan, pension reforms are among the most complex reforms globally, and today we are celebrating one of the cornerstone achievements in our newly independent history - the 10th anniversary of the pension reforms. He emphasized the importance of Amundi's presence in Armenia, which has brought the world's best expertise in asset management, new culture, and continuous innovative solutions to the Armenian financial market.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Armenia, Olivier Decottignies attended the event dedicated to the 10th anniversary of Amundi-Acba. He noted that the activity of Amundi-Acba in Armenia is truly invaluable. Pension funds can also focus on long-term strategic investments which are essential for strengthening Armenia.
As part of the event, Amundi-Acba Academy was announced, based on European expertise, will provide universities and students with knowledge and skills online aimed at promoting financial literacy and professional development.
“Amundi-Acba Academy is about reading and growing, building better defenses based on the knowledge, we're localizing the Amundi Academy” said Zarine Yeghiazaryan, Marketing and Communications Officer of Amundi-Acba.
The first memorandum of understanding was signed with the French University of Armenia and Armenian State University of Economics. Students will have access to online courses on Fundamental, Expert, CFA and ESG (environmental, social and governance) principles. The next memorandum will be with Yerevan State University. For a broader audience, Amundi-Acba will publish exclusive content and analyses from the Amundi Investment Institute translated into Armenian, covering the topics like geopolitics, macroeconomics and financial markets.