Հայաստանում էներգաարդյունավետության բարձրացման մեծ ներուժ կա. Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ
Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրենի տեղակալ, ֆոնդերի կառավարիչ Հրայր Ասլանյանը մասնակցել է «Հայաստանում էներգաարդյունավետ բնակարանների ֆինանսավորումը հանուն կայուն զարգացման. ինչպես կարող են տարբեր շահագրգիռ կողմերն ընդլայնել գործողությունների շրջանակը» թեմայով պանելային քննարկմանն ու խոսել Հայաստանում էներգաարդյունավետության բարձրացման հնարավորությունների մասին։
«Բնակարանային ոլորտը Հայաստանի ամենախոշոր էներգիա սպառող ոլորտներից մեկն է, հետևաբար՝ դրա էներգաարդյունավետության բարձրացման ներուժը մեծ է, իսկ ֆինանսավորումը կարևոր դեր է խաղում։ Առաջիկա տարիներին նկատելի առաջընթաց գրանցելու համար պետք է որոշակի խնդիրներ լուծել։ Առաջին հերթին, կարևոր է ունենալ լավ համակարգված և կենտրոնացված քաղաքականություն, որն էական նշանակություն ունի էներգաարդյունավետության չափանիշների կիրառման և մոնիտորինգի, ինչպես նաև ոլորտի վերաբերյալ տվյալների հավաքագրման և որակի ապահովման համար։ Նշված տվյալների առկայությունը ֆինանսական կազմակերպություններին հնարավորություն կտա առավել պատշաճ կերպով գնահատել ոլորտում առկա ռիսկերը և հնարավորությունները, և մշակել համապատասխան թիրախային ֆինանսավորման գործիքներ։
Միջազգային ֆինանսական հաստատությունների ներգրավումը նույնպես կարևոր է, քանի որ վերջիններս հաճախ տեխնիկական աջակցություն, ինչպես նաև ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմներ են տրամադրում այդ գործընթացում։ Նույնքան կարևոր է տնային տնտեսությունների շրջանում էներգաարդյունավետության կարևորության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացումը, որը կխթանի պահանջարկը էներգաարդյունավետ տեխնոլոգիաների նկատմամբ: Մարդիկ ճշգրիտ և մատչելի տեղեկատվության կարիք ունեն էներգաարդյունավետության երկարաժամկետ օգուտների և ֆինանսավորման տարբերակների վերաբերյալ, ինչպես նաև այն ծախսերի վերաբերյալ, որոնք վերջիններս կկրեն ոչինչ չանելու դեպքում», - նշել է Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրենի տեղակալ, ֆոնդերի կառավարիչ Հրայր Ասլանյանը։
Հրայր Ասլանյանն անդրադարձել է նաև «կանաչ» պարտատոմսերի միջոցով կապիտալի շուկաները զարգացնելուն՝  նշելով, որ որոշ տեղական ընկերություններ արդեն մուտք են գործել կամ պատրաստվում են մուտք գործել «կանաչ» պարտատոմսերի շուկա:
«Այս գործընթացն արագացնելու համար հարկավոր է համապատասխան կարգավորող դաշտ ստեղծել: Սա ներառում է հաշվետվությունների և տվյալների որակի հստակ և ներդաշնակեցված չափանիշների սահմանում:
Կարևոր է նաև Կանաչ տաքսոնոմիայի մշակումը, որնը կօգնի ներդրողներին և այլ շահակիրներին հասկանալ, թե ինչ է նշանակում «կանաչ», և որտեղ նրանք պետք է կենտրոնացնեն իրենց ֆինանսական ռեսուրսները:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն ու  ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտնիեն։
«Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ․–ին: Ընկերությունը կառավարում է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային երեք ֆոնդ՝ 2024թ․ մայիսի 31-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով ավելի քան 457 մլրդ ՀՀ դրամ ակտիվ։ Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է՝ 2024թ․ մարտի 31-ի դրությամբ ավելի քան 2 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով, և Ակբա բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից է, ունի 65 մասնաճյուղ։

There is a considerable potential to enhance energy efficiency in Armenia. Amundi-Acba Asset Management
June 26, 2024. A conference dedicated to energy-efficient housing was held in Yerevan.
Deputy CEO of Amundi-Acba, Fund Manager Hrayr Aslanyan participated in the panel discussion "Financing energy-efficient housing in Armenia for sustainable development: how various interested parties can expand the scope of actions" and talked about the possibilities of increasing energy efficiency in Armenia.
"Housing sector is one of the largest energy-consuming sectors in Armenia, therefore, there is a considerable potential to enhance energy efficiency in housing, where financing plays a crucial role. To make a visible progress in the coming years, some problems must be solved. First of all, it is important to have a well-coordinated and centralized policymaking, which is essential for enforcing and monitoring energy efficiency standards, as well as for robust data collection and quality assurance. The availability of the mentioned data will enable financial organizations to more properly assess the risks and opportunities in the sector, and to develop appropriate targeted financing tools.
The involvement of international financial institutions can be instrumental, as they often provide technical assistance in the process, as well as risk mitigation opportunities. Awareness raising among households to boost demand for energy-efficient solutions is equally important. People need accurate and accessible information about the long-term benefits of energy efficiency and financing options, as well as the costs of inaction," said Hrayr Aslanyan, Deputy CEO, Fund Manager of Amundi-Acba.
Hrayr Aslanyan also spoke about developing capital markets through "green" bonds, noting that some local companies have already entered or are about to enter the "green" bond market.
"To speed up this process, it is necessary to establish a robust regulatory framework. This includes setting clear and harmonized reporting and data quality standards. Another essential aspect is the development of Green Taxonomies, helping investors understand what qualifies as "green" and where they should focus their financial resources.
The Governor of the Central Bank, Martin Galstyan, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia, Olivier Decottignies, also participated in the event.
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory cumulative pension funds having more than 475 billion AMD assets under management as of May 31, 2024. The company's shareholders are the French Amundi, Europe's leading Asset Manager with nearly 2 trillion Euros in assets under management as of March 31, 2024 and Acba Bank, which is one of the largest financial institutions in Armenia, is represented throughout the country with 65 branches.