Ամունդի-Ակբան իջեցնում է կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման վճարները հօգուտ շահառուների
2024թ հունվարի 1-ից Հավասարակշռված, Պահպանողական և Կայուն եկամտային ֆոնդերի կառավարման դիմաց վճարներն էականորեն կիջնեն։
Հաշվի առնելով այս տարիների ընթացքում կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման ներքո գտնվող ակտիվների կայուն աճը՝ Ամունդի-Ակբան իջեցնում է Հավասարակշռված, Պահպանողական և Կայուն եկամտային ֆոնդերի կառավարման վճարները։ Այս փոփոխությունը զգալի ազդեցություն կունենա մեր կողմից կառավարվող կենսաթոշակային ֆոնդերի շահառուների ապագա կենսաթոշակների վրա։
Այսպիսով 2024թ․ հունվարի 1-ից կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման դիմաց վճարները կկազմեն․
• Ամունդի-Ակբա Հավասարակշռված ֆոնդ՝ 1,15% 1,30%-ի փոխարեն,
• Ամունդի-Ակբա Պահպանողական ֆոնդ՝ 0,95% 1,10%-ի փոխարեն,
• Ամունդի-Ակբա Կայուն եկամտային ֆոնդ՝ 0,85% 1,0%-ի փոխարեն,
Այս քայլը վկայում է մասնակիցների շահերին առաջնահերթություն տալու մեր քաղաքականության մասին, և վերահաստատում մեր հանձնառությունը Հայաստանի Հանրապետության կուտակային կենսաթոշակային համակարգի երկարաժամկետ ֆինանսական աճի խթանմանը:
Մանրամասների համար զանգահարեք +374 11 31 00 00 00 հեռախոսահամարով կամ ուղարկեք ձեր հարցերը հետևյալ էլ. հասցեին՝ info-armenia@amundi.com
Իրավական ծանուցում
Սույն նյութը նախատեսված է միայն տեղեկատվական նպատակների համար և չի ենթադրում և/կամ պարունակում որևէ խորհրդատվություն, առաջարկ, միջնորդություն՝ օգտվել Ամունդի-Ակբայի կամ վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանց որևէ ծառայությունից։
Կառավարչի պարգևավճարի նշված փոփոխությունը դեռևս արտացոլված չէ Ամունդի-Ակբայի կենսաթոշակային ֆոնդերի կանոններում այն կներառվի ֆոնդերի կանոնների առաջիկա փոփոխության մեջ։
«ԱՄՈՒՆԴԻ-ԱԿԲԱ ԱՍԵԹ ՄԵՆԵՋՄԵՆԹ» ՓԲԸ-ն ՀՀ-ում գրանցված իրավաբանական անձ է, որը ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից տրված թիվ 0002 ներդրումային ֆոնդի կառավարման լիցենզիայի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացնում է պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման գործունեություն: Գրանցված գրասենյակը գտնվում է ՀՀ, ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 10, տարածք 100-101 հասցեում:

Amundi-Acba Reduced Management Fees for Pension Funds in the Interests of Participants
Effective January 1, 2024, the management fees for the Balanced, Conservative, and Fixed Income funds will undergo a significant decrease
Amid strong growth of the AUM of the pension funds over these years, Amundi-Acba is proud to announce management fee reduction of pension funds.
Effective January 1, 2024, the management fees for the Balanced, Conservative, and Fixed Income funds will undergo a significant decrease, thus having significant positive impact on future pensions of our pension funds’ participants.
The decrease by the funds will be as follow։
·         Amundi-Acba Balanced fund: 1.15% from current 1.30%
·         Amundi-Acba Conservative fund: 0.95% from current 1.10%
·         Amundi-Acba Fixed income fund: 0.85% from current 1.0%
This move reflects our commitment to prioritizing participant interests and reaffirms our dedication to fostering long-term financial growth within the cumulative retirement system of the Republic of Armenia.
For further details, contact +374 11 31 00 00 00, or send your questions to info-armenia@amundi.com
Disclaimer:
The present material is only for informational purposes and does not imply and/or does not contain any advice, offer or solicitation to use the services of Amundi-Acba or its affiliates.
The mentioned revision of management fee is not yet reflected in Amundi-acba’s pension funds’ rules: it will be incorporated within upcoming amendment of fund rules.
"AMUNDI-ACBA ASSET MANAGEMENT" CJSC is a legal entity registered in Armenia, who, based on the Investment fund management license number 0002, provided by the Central Bank of Armenia, carries out mandatory pension fund management activities in Armenia. The registered office is located 10 Vazgen Sargsyan street, Premises 100-101, Yerevan, Armenia.